top of page

Detailní popis mise Fram2

Aktualizováno: před 5 dny



Mise Fram2 je plánovaný soukromý pilotovaný let kosmické lodi Crew Dragon, který realizuje společnost SpaceX na objednávku maltského podnikatele čínského původu Chun Wanga. Tato mise, jejíž start je naplánován na 1. dubna 2025, má historický význam – bude prvním letem s lidskou posádkou, který zamíří na polární oběžnou dráhu Země se sklonem 90° k rovníku. Hlavním cílem je přeletět nad oběma zemskými póly, což dosud žádná pilotovaná mise nedokázala, a provést vědecké experimenty zaměřené na studium polárních jevů a vlivu kosmického prostředí na lidský organismus. Mise má trvat 3 až 5 dní a představuje šestý soukromý let lodi Crew Dragon v historii.


Autor: SpaceX
Autor: SpaceX

Historický kontext a název


Název „Fram2“ odkazuje na slavnou norskou polární loď Fram (norsky „Vpřed“), která v letech 1893–1912 sloužila průzkumníkům jako Fridtjof Nansen a Roald Amundsen při expedicích do Arktidy a Antarktidy. Tato loď byla klíčová pro první dosažení jižního pólu Amundsenem v roce 1911 a symbolizuje průkopnického ducha, který mise Fram2 chce navázat. Chun Wang, iniciátor a velitel mise, zvolil tento název, aby zdůraznil spojení mezi historickým průzkumem Země a moderním dobýváním vesmíru.



Posádka


Čtyřčlennou posádku tvoří civilisté s bohatými zkušenostmi z extrémních prostředí, zejména polárních oblastí:


  1. Chun Wang (velitel mise) – 43letý podnikatel v oblasti kryptoměn, narozený v Číně, od roku 2023 občan Malty a Svatého Kryštofa a Nevis. Wang misi financuje a jeho vášeň pro dobrodružství ho přivedla k organizaci tohoto letu.

  2. Jannicke Mikkelsen (velitelka lodi) – 38letá norská kameramanka a režisérka, specializující se na moderní technologie a polární dokumentaristiku.

  3. Rabea Rogge (pilotka) – německá inženýrka a polární výzkumnice, první Němka, která poletí do vesmíru. Rogge je také radioamatérka a během mise bude operovat palubní rádio pro přenos SSTV obrazů.

  4. Eric Phillips (specialista mise) – australský polární průzkumník s dlouholetými zkušenostmi z expedic v Arktidě i Antarktidě.


Tito „dobrodruhové“, jak je označila SpaceX, byli Wangem vybráni v prosinci 2023 na základě jejich předchozích setkání a společných zájmů o polární průzkum.


Autor: SpaceX
Autor: SpaceX

Technické parametry a průběh letu  


  • Kosmická loď: Crew Dragon C207 (Resilience), původně měla být použita C210 (Endurance), ale kvůli změnám v harmonogramu SpaceX došlo k přeplánování. Loď je vybavena panoramatickou kupolí (cupola), poprvé použitou při misi Inspiration4, která posádce umožní jedinečné výhledy na Zem.

  • Raketa: Falcon 9 Block 5, start je plánován z rampy LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. První stupeň rakety (B1085-6) je již použitý a po oddělení se očekává jeho přistání – pravděpodobně na mořské plošině (ASDS), i když někteří spekulují o přistání na pevnině kvůli logistickým výzvám polární dráhy.

  • Oběžná dráha: Polární orbita ve výšce 425–450 km se sklonem 90°, což je výrazný odklon od běžných drah s nižším sklonem (např. ISS má 51,6°). Tato dráha umožní posádce pozorovat oba póly během jednoho oběhu Země, který trvá přibližně 90 minut.

  • Doba trvání: 3–5 dní, přesná délka závisí na průběhu mise a povětrnostních podmínkách pro přistání.

  • Přistání: Loď se vrátí na Zem pomocí padáků a přistane v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie.



Výcvik posádky


Výcvik začal v srpnu 2024 a byl intenzivní. První týden strávila posádka v simulátoru Crew Dragonu, následovaly lékařské prohlídky, testy na centrifuze a nácvik přežití v extrémních podmínkách. V říjnu 2024 poprvé trénovali v kosmických skafandrech, které jsou pro misi již připraveny. V listopadu absolvovali simulace letu, lékařské procedury a vědecké experimenty, které budou provádět na oběžné dráze. Výcvik zdůrazňoval týmovou spolupráci a přípravu na neobvyklou polární dráhu.


Autor: SpaceX
Autor: SpaceX

Vědecké cíle a experimenty


Mise není jen turistickým výletem – posádka má ambiciózní vědecký program:


  • Pozorování polárních jevů: Studium fenoménu STEVE (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement), což je světelný jev podobný polární záři, ale s odlišným původem.

  • Lidské zdraví: První rentgenový snímek člověka ve vesmíru, zaměřený na pochopení vlivu kosmického záření.

  • Radioamatérský projekt: Rabea Rogge bude vysílat SSTV obrazy v rámci soutěže FRAM2 Ham pro studenty, kteří budou luštit fragmenty polárních lokalit.




Původně měla mise odstartovat koncem roku 2024, ale v říjnu byla přesunuta na březen 2025 a později na 1. dubna. Důvody zahrnují lepší povětrnostní podmínky na jaře a unikátní příležitost pozorovat oba póly za denního světla – během roku je pouze 205 hodin, kdy jsou oba póly současně osvětleny Sluncem, což březen/duben umožňuje.



Posádka ponese symbolické předměty: medaili Otto Lilienthala (Rabea Rogge), kus paluby lodi Fram a medaili Stephena Hawkinga za vědeckou komunikaci, čímž propojí historii průzkumu s moderní vědou.


Fram2 otevírá novou kapitolu vesmírného turismu a ukazuje, jak soukromé iniciativy mohou přispět k vědeckému pokroku. Přelet nad póly a polární dráha překonávají dosavadní rekordy (např. 65° u mise Vostok 6 v roce 1963) a inspirují další generace průzkumníků.

2 Comments


Přistávat se nebude v Atlantiku,ale v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie.Už u všech pilotovaných CD.

Like
CzechSpaceX
CzechSpaceX
před 5 dny
Replying to

Máte pravdu, mnohokrát děkuji za opravu🙂

Jinak děkujeme, že jste se stal členem našeho webu!🙏

Like
czechspacex logo 2

©2024-2025  by CzechSpaceX. Všechna práva vyhrazena.

bottom of page